تندرست وبسایت داروخانه دکتر توکلیان در این مقاله سعی می کند نگرشی داشته باشد به تعریفی از مکمل ورزشی، تاثیر مکمل های ورزشی ونحوه مصرف مکمل های ورزشی.

در ابتدا لازم است درباره مفهوم چند کلمه توضیحاتی بدهیم :

  • 1- ورزشکار: افرادی که به صورت ممتد به ورزش و تمرینات ورزشی مشغول هستند و نه مقطع ای و دوره ای.
  • 2- مکمل ورزشی: هر محصولی که دارای مجوز وزارت بهداشت درمان بوده و قابل دسترس در مکان های مجاز و تایین شده ( داروخانه ها) می باشند، این مکمل ها اکثرا پایه شیمیایی نداشته و با داروهای بدنسازی متفاوت می باشند.
  • 3- ورزش: منظورازاین کلمه حتما ورزش بدن سازی نمی باشد، هر ورزشی که فرد به صورت ممتد انجام می دهد و ماهیچه های بدن را درگیر خود می کند را ورزش می نامیم.

مکمل ورزشی: همانطور که از نامش پیداست مکمل و تکمیل کننده ورزش شما می باشد نه تمام آن. این نکته ای است که بیشتر ورزشکاران باید به آن اشراف کامل داشته باشند. در این مورد دوستان ورزشکاردو دسته هستند، ورزشکارانی که اعتقاد زیادی به مکمل های ورزشی نداشته و فقط تمرینات خود را دراولویت می دهند و دسته دیگر ورزشکارنی که به صورت کامل از انواع مختلف مکمل های ورزشی استفاده کرده و تمرینات ورزشی را به صورت کم و محدودی انجام داده و منتظرجواب دهی از مکمل ها هستند. همان طور که در بالا گفته شد مکمل ورزشی و تمرینات ورزشی، کامل کننده هم هستند و هر دو در کنار هم منجر به یک نتیجه مطلوب می گردند.

عده ای از ورزش کاران اعتقادی به استفاده از مکمل ورزشی ندارند که متاسفانه ناشی از عدم آگاهی آنها در باره مکمل ها و اثرات آنها می باشد. بعد از مدتی که فرد شروع به ورزش و فعالیت بدنی کرد، سلولهای بدن به منابع تامین انرژی بیشتری نیازمند هستند، که درنتیجه با گذشت زمان بعد ازاستفاده از کربوهیدرات ها ( قند ها) و چربی ها، سلول ها سراغ منابع دیگری مانند ماهیچه ها و بافت ها ی بدن رفته، که در گذر زمان فرد دچار تحلیل عضلات بدن شده و احساس می کند که هیچ پیشرفتی در ورزش خود حاصل نمی شود. البته این اتفاق خیلی به کندی و آهستگی رخ می دهد بطوری که در گذر زمان این مساله نمایان می شود، ایجاست که بدن به یک منبع تامین کننده انرژی و نگدارنده سلول های ماهیچه ای نیازمند می باشد. حال باید به این نکته توجه داشت که همان طوری که مکمل های ورزشی هیچ وقت نمی توانند جایگزین وعده های غذایی روزانه باشند، وعده های غذایی روزانه هم هیچ وقت نمی توانند همانند مکمل های ورزشی عمل کرده در رشد و نگهداری عضلات بدن ایفای نقش کنند.، بلکه وعده غذای روزانه باید در کنار مکمل ورزشی مناسب مصرف شوند تا ورزشکار به نتیجه مطلوبی برسد. بار دیگر این نگرش را درباره کلمه ورزش که تدایی کننده ورزش بدنسازی هست را نفی می کنیم که فقط ورزش بدنسازی نیازمند استفاده از مکمل های ورزشی می باشد، بلکه تمامی ورزش ها نیازمند استفاده از مکمل ورزشی هستند. همچنین درباره واژه مکمل ورزشی و یا مکمل بدنسازی این نکته را یادآوری می کنیم که بسیار متفاوت است با واژه داروهای ورزشی ویا داروهای بدنسازی.

حال از طریق وبسایت تندرست درباره مصرف مکمل های ورزشی و نتیجه مصرف آنها چند نکته را بیان می کنیم.

بسیاری از ورزشکاران مخصوصا در دوره های افزایش وزن و یا دوره های کاهش وزن ولاغری هنگام خرید این سوال را مطرح می کنند که این گینر چند کیلو به ما وزن می دهد و یا این چربی سوز باعث چند کیلو کاهش وزن می شود. همین جا باید بگوییم که کاهش وزن و افزایش وزن ورزشکار به چندین عامل: ژنتیک و استعداد بدن، نحوه زندگی افراد (خواب و استراحت) ، نحوه خورد و خوراک روزانه و نوع رژیم غذایی ، نحوه صحیح تمرینات ورزشی، وانتخاب صحیح مکمل ورزشی مناسب و نحوه صحیح مصرف مکمل ورزشی بستگی دارد. پس همان طور که ملاحظه می کنید مجموعه این عوامل در کنار هم باعث گرفتن نتیجه مطلوب در افزایش وزن و کاهش وزن می باشد، البته در بقیه دوره های ورزشی از جمله عضله سازی ، نگهداری عضلات، افزایش حجم عضلات، دوران کات و رژیم ( خشک کردن بدن ) و... نیز این عوامل دست به دست هم می دهد تا ورزشکار به نتیجه مطلوبی برسد. پس یادآوری می کنیم که این جمله که این گینر تا پنج و یا شش کیلو افزایش وزن می دهد ویا این چربی سوز سه الی چهار کیلو کاهش وزن می دهد اشتباه و نادرست می باشد، باید مجموعه عوامل گفته شده درکنار هم به صورت کامل و صحیح محیا گردد تا نتایج مطلوبی حاصل گردد.

در پایان به این مساله اشاره می کنیم که مکمل های ورزشی از جمله: افزایش وزن دهنده ها (گینرها)، پروتئین ها، نگهدارنده ها ( گلوتامین ها)، کراتین ها، آمینو اسید ها، آمینو اسید های شاخه دار( بی سی ای ای ) ، افزایش توان( پمپ ها)، کربو هیدرات ها و چربی سوزها و... استفاده هم زمان و در کنار هم آنها تحت یک برنامه منظم و زیر نظر کارشناس ورزشی و یا مربی ورزشی بلامانع بوده و منجر به بالا بردن کیفیت بدن شما و رسیدن به نتایج مطلوب ورزشی می گردد.

0 سبد خرید
حساب کاربری
0 علاقه مندی

021-66067516

tel
tel